Postępowanie egzekucyjne
Wierzyciel do wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego zobowiązany jest dołączyć oryginał tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Natomiast tytułami egzekucyjnymi są:
- orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem,
- orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
- inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji
We wniosku egzekucyjnym należy wskazać: kancelarię komornika Opole, świadczenie, które ma być spełnione oraz informację na temat majątku dłużnika (jeżeli majątek jest znany wierzycielowi). Komornik z urzędu może zastosować wszystkie możliwe sposoby egzekucji z wyłączeniem egzekucji z nieruchomości. Jeżeli wierzyciel wskaże we wniosku egzekucyjnym sposób egzekucji, to wówczas komornik jest związany tym sposobem/sposobami i nie może zastosować egzekucji z innego majątku dłużnika. Celem zainicjowania egzekucji z nieruchomości dłużnika należy złożyć stosowny wniosek wskazując adres nieruchomości oraz numer księgi wieczystej.
Wyróżniamy następujące sposoby egzekucji:
- zajęcie ruchomości
- zajęcie wynagrodzenia za pracę
- zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego
- zajęcie innej wierzytelnośc
- zajęcie innego prawa majątkowego
- zajęcie nieruchomośći
Jeśli wierzyciel nie posiada informacji na temat majątku dłużnika, jak również jeżeli dłużnik nie wskaże komornikowi we właściwym terminie wykazu swojego majątku wierzyciel może zlecić komornikowi Opole poszukiwanie majątku za wynagrodzeniem.
Za przeprowadzenie egzekucji komornik pobiera opłatę egzekucyjną, która jest ściągana wraz z egzekwowanym roszczeniem z majątku dłużnika. Opłata w żaden sposób nie pomniejsza należności wierzyciela.
Zabezpieczenie roszczeń
Uprawniony składa komornikowi w Opolu wniosek o dokonanie zabezpieczenia wraz z oryginałem tytułu zabezpieczenia oraz jego odpisem.
Za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi Opole przysługuje opłata w wysokości 5% wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu.Opłatę tę uiszcza wierzyciel, składając wniosek o wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, a jeżeli nie uiści jej wraz w wnioskiem, komornik wzywa wierzyciela do jej uiszczenia w terminie 7 dni. Do czasu uiszczenia opłaty komornik nie wykonuje postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Nieuiszczenie przez wierzyciela opłaty, w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do zapłaty, powoduje zwrot wniosku.
Wierzyciel we wniosku powinien wskazać komornika Opole, sposób zabezpieczenia oraz sumę zabezpieczenia. Jeżeli Sąd wskaże w tytule zabezpieczenia sposób jego wykonania przez komornika, wówczas komornik w Opolu jest związany tym sposobem. W innych przypadkach komornik z urzędu zastosuje wszystkie możliwe sposoby zabezpiecznia, chyba że uprawniony (wierzyciel) jednoznacznie określi jaki chce zatosować sposób/sposoby zabezpieczenia.
Komornik sądowy Opole na wniosek jak i z urzędu może zastosować następujące sposoby zabezpieczenia:
- zajęcie ruchomości
- zajęcie wynagrodzenia za pracę
- zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego
- zajęcie innej wierzytelności
- zajęcie innego prawa majątkowego
Tytułami zabezpieczenia są:
- nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia.
- postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zaopatrzone w kaluzulę wykonalności
Eksmisja
Wierzyciel do wniosku o wszczęcie postępowania o wydanie nieruchomości/ opróżnienie lokalu z osób i rzeczy (eksmisja) zobowiązany jest dołączyć oryginał tytułu wykonawczego. We wniosku egzekucyjnym należy wskazać kancelarię komornika sądowego w Opolu, sposób egzekucji oraz ilość izb podlegających opróżnieniu.
Tytułem eksmisyjnym są:
- orzeczenie ,w którym Sąd nakazał wydanie lokalu lub opróżnienie pomieszczenia z osób i rzeczy zaopatrzone w klauzulę wykonalności
- prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności nieruchomości
- akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności
Za przeprowadzenie postępowania komornik Opole pobiera od wierzyciela opłatę stałą.
Opłata stała wynosi 1500,oo zł za:
- wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości; w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdej izby składającej się na pomieszczenie przedsiębiorstwa;
- wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości;
- opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby.
Przy opróżnianiu pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, w szczególności garażu, stajni, obory lub sklepu, pobiera się opłatę za każde pomieszczenie, jak za izbę.
Spis inwentarza
Wniosek może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza.
Komornik Opole przystępuje niezwłocznie do sporządzenia spisu inwentarza i zawiadamia o tym sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza. Jeżeli sąd oddali albo odrzuci wniosek, albo umorzy postępowanie, spis sporządzony przez komornika w Opolu rodzi takie same skutki jak złożenie wykazu inwentarza.
Za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 400,00 zł. W postępowaniu o dokonanie spisu inwentarza komornik sądowy Opole dokonuje szeregu czynności celem ustalenia masy spadkowej zmarłego. Niektóre z nich związane są z wydatkami.
komornik Opole, komornicy Opole, komornik z Opola, komornik opolskie